You are here
Home > Aktualności > Wspaniałe grzyby, pyszne wino, miód i sok oraz cudowne śliwki: oto nowi kandydaci z Małopolski na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Wspaniałe grzyby, pyszne wino, miód i sok oraz cudowne śliwki: oto nowi kandydaci z Małopolski na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Poznaliśmy kolejne przysmaki z Małopolski, które mogą już niebawem trafić na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Są to kiszone rydze z Uścia Gorlickiego, sok z jabłek z Łososiny, miód z Beskidu Wyspowego, śliwki w zalewie korzennej oraz wino z jabłek i płatków róży z Wolicy (przysiółka wsi Olszana koło Nowe Sącza). Produkty te rekomenduje Małopolska Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego. Teraz decyzję o ich wpisaniu na listę produktów tradycyjnych podejmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kiszone rydze to tradycyjny przysmak z regionu Beskidu Niskiego. Znane są nie tylko w Uściu Gorlickim ale także w Wysowej, gdzie odbywa się coroczny festiwal rydzów – Święto Rydza. Przepis na kiszone rydze z Uścia Gorlickiego mieszkańcy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie – znają go do matek, babć i ciotek.

Łososiński sok tłoczony jest przede wszystkim z jabłek odmian Jonagold, Szampion, Boskoop, Goldstar, Golden Delicious, Idared, Ligol, Elise, Gala. Tamtejsi gospodarze, którzy często zajmują się sadownictwem, przygotowują go ok. 100 lat.

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego powstaje ze spadzi jodłowej, wydalanej przez miodownicę jodłową zieloną (Cinara pectinata Nordl), która bytuje na jodle pospolitej (Abies alba). Miód produkują miejscowe pszczoły (linia Dobra), które od 2014 r. są objęte ochroną zasobów genetycznych.
Śliwki w zalewie korzennej to specjalność gospodyń z Wolicy – przysiółka wsi Olszana koło Nowego Sącza. Śliwki w zalewie to kompot o intensywnym, korzennym smaku. Śliwki mogą być podawane jako deser (razem z syropem) lub odcedzone – jako dodatek do mięs.
Wino z jabłek i płatków róży z Wolicy swój niepowtarzalny smak, zapach i kolor zawdzięcza dodatkowi płatków róży cukrowej, której uprawa w domowych ogródkach jest bardzo popularna w okolicach Nowego Sącza.

Komentarze

Top